Pracownia

poniedziałek, 11 stycznia 2016

WARSZTAT_CERAMIKI_GLINA_post_blog41

 

Ceramiczne masy szamotowe z naszej pracowni są kompozycją plastycznej gliny ogniotrwałej oraz szamotu. Glina bardzo dobrze się modeluje. Biskwit w jasnym kolorze można malować oraz szkliwić. Nasiąkliwość i barwa biskwitu zależy od temperatury wypalania. Do wypalania na pierwszy wypał zalecamy wypalanie w temperaturach 900-1000 stopni C. Biskwit wypalony w tej temperaturze jest jasny i nasiąkliwy a jednocześnie dość wytrzymały. W naszej pracowni biskwit zwykle wypalamy ze szkliwami na temperatury około 1000 stopni C.
Glina nadaje się do wypalania ze szkłem (zalecamy łączenie ze szkłem w drugim wypale).
Do kupienia w naszym sklepie warsztatceramiki.pl
17:47, mojapracownia , Pracownia
Link Dodaj komentarz »
sobota, 16 kwietnia 2011

Wypalamy ceramikę na zlecenie. Koszt wypału uzależniony jest od temperatury wypalania oraz wielkości wsadu (czyli tego co mamy wypalić). Informacje pod nr. 507063330


wtorek, 05 kwietnia 2011

Nasze nowe baranki wielkanocne. Jeszcze w przygotowaniu.

Baranki Mik

Baranki Mik

Baranki Mik

Baranek Mik jest bardzo małym barankiem. Ma zaledwie 1,5 cm długości i 1 cm wysokości. Jest tak malutki, że można go wysłać listem.

 

Baranki Pik

Baranki Pik

Baranki Pik

Baranek Pik ma sympatyczne usposobienie. Pik ma ok. 8 cm długości, 3 cm szerokości i 6 cm wysokości.

Baran i kura - modele ze styroduru. Mają prostą formę i zaokrągloną podstawę. Obniżony środek ciężkości mocno stabilizuje bryłę. Trzeba jeszcze zrobić formy. Planujemy całą serię zwierząt bujaczków, jednak przygotowanie wymaga poświęcenia bardzo dużej ilości czasu, którego ciągle brakuje.

 

niedziela, 23 maja 2010

W naszej pracowni przetwarzamy odpady szklane uzyskując szkło do wytopu. Przygotowanie szkła wymaga uprzedniej segregacji i usunięcia zanieczyszczeń. Tak przygotowane szkło podgrzewamy w piecu do 300-400 st. C a następnie gwałtownie studzimy w zimnej wodzie. Następny etap to mielenie szkła w wodzie. Zmielone szkło suszymy i przesiewamy przez sita aby uzyskać szkło o różnej grubości ziaren. Przygotowanie szkła jest bardzo pracochłonne ponieważ wszystkie prace wykonywane są ręcznie.

szkło rozdrobnione, mielone, do wypalania w ceramiceszkło rozdrobnione, mielone, do wypalania w ceramice

szkło rozdrobnione, mielone, do wypalania w ceramiceszkło rozdrobnione, mielone, do wypalania w ceramice

szkło rozdrobnione, mielone, do wypalania w ceramiceszkło rozdrobnione, mielone, do wypalania w ceramice

Wykorzystanie kolorowych odpadów szklanych pozwala nam uzyskać barwne szkło do wytopu. Mielenie i przesiewanie szkła pozwala uzyskać wygodny w użyciu surowiec.

Wykorzystujemy również gotowe barwniki szklarskie oraz efekty łączenia różnych materiałów szklarskich i ceramicznych.

Wieloletnie eksperymenty i doświadczenia w naszej pracowni pozwalają nam uzyskiwać bardzo dobrą jakość ceramiki pomimo braku zaawansowanych technologicznie urządzeń przetwórczych.

Wypalanie ceramiki ze szkłem odbywa się w temperaturze ok. 1000-1100 stopni. Temperatura i czas wypalania zależny jest od rodzaju szkła, wielkości wsadu i ostatecznego efektu, który chcemy uzyskać.

 

sobota, 30 stycznia 2010

W przygotowaniu mamy aniołki i serca z topionym szkłem.

 

ceramika, szkło topione

Niestety z powodu mrozów musieliśmy zrobić sobie kilkudniową przerwę w pracy. W ostatni poniedziałek w naszej było -10 stopni :(BRRR!!! i wszystko zamarzło. Na szczęście przyszła mała odwilż.

niedziela, 24 stycznia 2010

Serca po ulepieniu suszymy a następnie wypalamy na biskwit. Po pierwszym wypale w temp.900st. serca są malowane farbami ceramicznymi a nastepnie szkliwione transparentnym szkliwem.

Poszkliwione serca przed drugim wypałem w temp. ok. 1000st. Tak wygląda transparentne szkliwo zanim sie przetopi w piecu.

 

Ułożone na drewnianych płytach czekają na załadowanie do pieca.

Tagi